Orkiestry, zespoły muzyczne i śpiewacze, autorskie cykle koncertów, oprawa artystyczna ...
informacje na stronie ...
Opolski Ekspres Dęty - jedyny taki muzyczny pociąg w Polsce ...
więcej o imprezie ....
Orkiestra Politechniki Opolskiej
więcej o orkiestrze ...
el12 Opole Politechnic Band
koncerty, imprezy muzyczne ...
Kupskie Echo z Kup / Echo aus Kupp
więcej o zespole śpiewaczym ...
Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej / Elguthe Heide aus Elguth Proskau
więcej o zespole śpiewaczym ...
Z orkiestrą po Odrze - muzyczne rejsy w Opolu i po okolicy ...
więcej o imprezie ...
Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu
więcej o orkiestrze ...
Grudzicka Orkiestra Dęta
więcej o orkiestrze ...
cykl: Z orkiestrą po zamkach i pałacach
Ciekawe miejsca, historia z muzyką - więcej o imprezie
Muzyczne impresje - cykl koncertów wędrownych
Promujemy młodych wykonawców - więcej o imprezie ...

Nowa Trybuna Opolska, poniedziałek 28.04.2003, autor: Kamil Broszko

LAUR DLA NIETYPOWEJ ORKIESTRY Z "ELEKTRYCZNIAKA", 25-lecie uczczone

Orkiestra dęta z „elektryczniaka” została uhonorowana w sobotę po raz pierwszy od 25 lat istnienia. Oby ta nagroda nie była ostatnią. 
Orkiestra dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu zagrała w sobotę "Muzykę dla Pchełki" - część I, "Tequilę" oraz "Happy Luxemburg" i otrzymała Nagrodę Specjalną na Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych.
Impreza organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury.
- Wzięło w niej udział ponad 20 zespołów dętych z całej Opolszczyzny. Wykonaliśmy pierwszą część mojej "Muzyki dla Pchełki" i dwa standardy dla orkiestr dętych autorstwa Chata Rio, (to ten od Tequili) i Jamesa Lasta, (to ten od szczęśliwego Luksemburga) - mówi Przemysław Ślusarczyk, kompozytor, dyrygent orkiestry detęj z "elektryczniaka", absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. - Prócz nagrody specjalnej zdobyliśmy na przeglądzie wyróżnienie w kategorii zespołów instrumentalnych.
W orkiestrze dętej Zespołu Szkół Elektrycznych gra 17 uczniów ze wszystkich pięciu roczników "elektryczniaka".
- Jesteśmy nietypową orkiestrą, bo poza typowymi instrumentami dętymi, czyli waltornią, klarnetem, tubą, puzonem, czterema trąbkami, dwoma saksofonami tenorowymi, jednym saksofonem altowym i dwa tenorami używamy jeszcze perkusji, gitary basowej i elektrycznej - wymienia Przemysław Ślusarczyk, który kieruje orkiestrą od 2000 roku.
W tym roku orkiestra dęta ZSE obchodzi 25-lecie działalności. Nagroda Specjalna zdobyta na Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych jest pierwszym laurem w jej historii.

- Huczny jubileusz będziemy obchodzić w październiku. Uczcimy wtedy między innymi nieżyjącego już pana Stanisława Daszkiewicza, założyciela i opiekuna orkiestry, który prowadził ją od 1978 do 2000 roku - mówi obecny dyrygent orkiestry z "elektryczniaka".

 

Gość Niedzielny, Opole, poniedziałek 3.02.2003, nr 5, strona 27, autor: Zbigniew Kościów

Płytowe fakty i pytania

[...] Nie możemy przecież doczekać się wykonań utworów na przykład Przemysława Ślusarczyka i Stanisława Śmiełowskiego - twórców o wiele silniej związanych z Opolszczyzną niż reprezentanci nie pierwszorzędnej muzyki rozrywkowej, pojawiającej się u nas tylko dla własnych korzyści (głównie zarobkowych). Nie mamy płyt z nagraniami Bolesława Banasia i Stanisława Góreckiego, którzy propagowali m.in. muzykę Elsnera i Kani. Zresztą nie tylko ich.

Od pani lat w związku z tym pojawiają się pytania, czy takie CD byłoby opłacalne. Jest oczywiste, że nie przyniosłoby zysków złotówkowych, bo nie jest towarem dla gawiedzi masowej. Ale czy o zysk finansowy chodzi ?