Orkiestry, zespoły muzyczne i śpiewacze, autorskie cykle koncertów, oprawa artystyczna ...
informacje na stronie ...
Opolski Ekspres Dęty - jedyny taki muzyczny pociąg w Polsce ...
więcej o imprezie ....
Orkiestra Politechniki Opolskiej
więcej o orkiestrze ...
el12 Opole Politechnic Band
koncerty, imprezy muzyczne ...
Kupskie Echo z Kup / Echo aus Kupp
więcej o zespole śpiewaczym ...
Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej / Elguthe Heide aus Elguth Proskau
więcej o zespole śpiewaczym ...
Z orkiestrą po Odrze - muzyczne rejsy w Opolu i po okolicy ...
więcej o imprezie ...
Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu
więcej o orkiestrze ...
Grudzicka Orkiestra Dęta
więcej o orkiestrze ...
cykl: Z orkiestrą po zamkach i pałacach
Ciekawe miejsca, historia z muzyką - więcej o imprezie
Muzyczne impresje - cykl koncertów wędrownych
Promujemy młodych wykonawców - więcej o imprezie ...

 

Radio Opole S.A, 27 stycznia 2006 roku, godz. 21:35, autor: Mariusz Majeran - posłuchaj

 

Nowa Trybuna Opolska, 25 stycznia 2006 roku, nr 21 (3892), autor: Aneta Ludwig

WYJAZDOWE WARSZTATY MUZYKÓW Z OPOLA

NIWKI. Orkiestra dęta z opolskiego elektryczniaka jest jednym z nielicznych i najstarszych zespołów działających przy szkole niemuzycznej.
Zespół będzie tutaj do piątku. Tego, że młodzi muzycy tu spędzają część ferii, nie da się w okolicy ukryć, zwłaszcza w czasie prób - muzykę słychać już z ulicy.
- I także z tego powodu organizujemy nasze warsztaty właśnie zimą, kiedy w ośrodku nie ma innych gości i nikomu nie przeszkadzamy - śmieje się Przemysław Ślusarczyk, dyrygent orkiestry.
Orkiestra, którą prowadzi, jest jednym z najstarszych i nielicznych takich zespołów na Opolszczyźnie. Co w niej wyjątkowego? Grają w niej uczniowie szkoły niemuzycznej. Spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu, ale często jest to niemożliwe z powodu różnych godzin lekcji oraz dodatkowych zajęć. Bywa, że próby odbywają się tylko w poszczególnych sekcjach, a doroczne warsztaty są jedną z nielicznych okazji do wspólnego ćwiczenia.
- Dużo koncertujemy i przed każdym większym występem zespół jednak musi się zebrać, ale na warsztatach jest najlepsza okazja, żeby ćwiczyć całkiem nowy repertuar - mówi Przemysław Ślusarczyk.
Orkiestra w 100 procentach jest męska. Były pomysły. na włączenie do niej dziewczyn, ale się nie powiodły. Doroczne warsztaty to nie tylko muzyka, ale też wypoczynek. W przerwach między próbami zespół najczęściej spędza czas na świeżym powietrzu. Ostatnie mrozy bardziej jednak sprzyjały graniu w ogrzewanej sali.

- Gram na trąbce już od 12 lat, a w zespole czwarty rok. Teraz mam maturę, ale udaje mi się godzić naukę z muzyką - mówi Marek Śmiech, który w zespole pełni funkcję inspektora orkiestry (do jego zadań należy m.in. dba-nie o nuty, rozkładanie ich przed graniem).

 

Panorama Opolska, 18-31 stycznia 2006, nr 2 (158), autor: Ewa Malik

Z PUZONEM NA BIEGÓWKI

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych należą do muzycznej elity.

Już od sześciu lat odbywają się warsztaty muzyczne w Niwkach. Ich uczestnicy oprócz dwóch prób dziennie wypoczywają na łonie natury. Wieczory zazwyczaj upływają im na słuchaniu muzyki, czytaniu, oglądaniu filmów.
W dniach od 23 do 27 stycznia muzykalna część uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu będzie ćwiczyć pod batutą Przemysława Ślusarczyka nowy repertuar. Zespół istnieje od 1978 roku.

- To nagroda dla najlepszych, bo koszty pobytu młodzieży pokrywa dyrekcja z radą rodziców szkoły. Warsztaty są obecnie jedną z nielicznych tego typu imprez organizowanych cyklicznie. Orkiestra należy do też do nielicznych zespołów szkolnictwa nie artystycznego w regionie i w Polsce.